EstRus
Kõik õllest

Elav Õlu

 

Pakume enamat kui lihtsalt õlu!

Õlle peamine väärtus seisneb selle mikroflooras - joogi elavas koostisosas, mis annabki õllele selle hinnatud ja kasulikud omadused, kuid seesama mikrofloora ka lagundab õlut loomulikes tingimustes, muutes selle tarbimiseks kõlbmatuks. Õlletööstuses võideldakse selle vastu füüsiliste meetoditega nagu pastöriseerimine ja filtreerimine ning keemiliste meetoditega nagu stabilisaatorite, antioksüdantide ja säilitusainete lisamine.

 

Alljärgnevas tabelis on ära toodud õlletüübid töötlemise astmete järgi:

 

 

Õlletüüp

 

 

Õlle töötlemise meetod 

 

 

Säilivusaeg

 

 

Elav

 

 

Filtreerimata (iseloomulikult veidi häguse värviga)

 

 

Puudub

 

 

Kuni 10 päeva pärast villimist

 

 

Separeeritud

 

 

Protsess, mille käigus eraldatakse õllest kuni 90% linnastest, kuid mikrofloora jääb alles 

 

 

10 päeva pärast villimist

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mitte elav

 

 

 

Filtreeritud

 

 

 

 

 

Pastöriseeritud

 

 

Eemaldatakse 100% linnaseid ja 30% mikrofloorast

 

 

Termiline töötlemine, mille käigus kuumutatakse õlut sujuvalt 70 kraadini.

Kogu mikrofloora hukkub

 

 

 

Kuni 90 päeva pärast villimist

 

 

Kuni 6 kuud pärast villimist

 

 

 

Keemiliselt töödeldud

 

 

Lisatakse säilitusaineid, stabilisaatoreid jm.

 

 

Kuni 1 aasta

 

 

Iga tootja tõlgendab „elava õlu" mõistet erinevalt: mõni ütleb, et kõik, mis pole pastöriseeritud, on elav (nagu meie toodud tabelis). Mõni aga on arvamusel, et elav õlu on see, mida pole mitte mingil moel töödeldud (filtreerimata).

Meie leiame, et mida rohkem on õlut töödeldud, seda halvem see algsele joogile on! Ehk siis - mida pikem säilivusaeg, seda vähem „elu" on õlus.


Lätis ja Leedus on väga head õllepruulimise traditsioonid. Viimasel ajal aga hakkavad kaasaegsed trendid traditsioone välja tõrjuma ning kunagised elusad õllesordid läbivad nüüd pastöriseerimise, et nende säilivusaeg pikem oleks. Oleme koguni võõrdunud meenutamast sõnapaari „värske õlu." Meie kauplused pakuvad Teile ainult selliseid õllesorte, mida ei ole pastöriseeritud ega filtreeritud ning mis on tõepoolest „värskelt pruulitud".


Samuti pöörame suurt tähelepanu õlle temperatuurile. Millised temperatuurid mõjuvad pudeliõllele? Kuni õllepudel jõuab tootjalt hulgimüügilattu ja sealt jaekaupluse lattu, edasi letile ja lõpuks Teie juurde, muutub selle temperatuur mitu korda. Kui õlu pole pastöriseeritud, siis tuleb see talle kindlasti kahjuks. Samasugune olukord on ka vaadiõllega. See ei kõlba kuhugi, kui õllevaat seisab baaris 25-30-kraadise sooja käes, siis aga jahutatakse see järsult 10 kraadini. Pastöriseerimata õllele on see tõeline šokk.
Meie juures hoitakse õllevaate eraldi ruumis, kus on temperatuur alla 10 kraadi. Villimiseks aga jahutatakse õlu 6-9 kraadini. See pole niisama oma lõbuks, vaid selleks, et säilitada õlle mikrofloora, mida õllepruulijad on suure vaevaga kuu aega tekitanud.
Seetõttu ärge vaadake etikette, millele võib nii mõndagi kirjutada, vaid tunnetage tõelist maitset.